بهرام قاسمی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره اقدام اخیر کویت در کاهش روابط سیاسی با تهران اظهار داشت: روابط ایران و کویت در سطح سفیر فعال است و مشکلی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود که صبح امروز دوشنبه برگزار شد، پیرامون روابط ایران و کویت و اقدام اخیر این کشور در کاهش روابط سیاسی با تهران اظهار داشت: در این خصوص مواضع ما اعلام  شد، کارکنان ما اخراج نشدند بلکه کاهش تعداد آنها را داشتیم.

  

وی گفت: ما همواره روابط مثبتی با کویت داشتیم و این اقدام آنها قابل سرزنش هست اما همچنان می توانیم گفتگو و تماس های خود را داشته باشیم و در سطح سفیر سفارت خانه ما فعال است و مشکلی نیست.

قاسمی افزود: ما حق اقدام متقابل را محفوظ می دانیم و اگر لازم باشد چنین خواهیم کرد و تعداد دیپلمات های کویتی در تهران بیشتر از دیپلمات های ما در آن کشور نیست.

اروپا مایل به حفظ برجام و مخالف عهدشکنی های امریکایی ها است

سخنگوی وزارت خارجه درخصوص این مسئله که اقدام متقابل ایران نسبت به رفتارهای امریکا در مسئله برجام چه خواهد بود، گفت: برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی است و نه یک توافق دوجانبه که امریکایی ها بخواهند آن را نقض کنند، ما در تماس هایی که با طرف های اروپایی خود داریم از موضع آنها آگاهیم و می دانیم که اروپایی ها هم مایل به حفظ برجام و مخالف عهدشکنی های امریکایی ها هستند.

قاسمی پیرامون روابط میان ایران و عراق نیز عنوان کرد: روابط میان این دو کشور دیرینه و راهبردی است و با توجه به مجموعه تحولاتی که در منطقه در حال شکل گیری است روابط میان این دو  کشور از ظرفیت های بالایی برخودار است و ما سطح تعاملات بالای خود را همچنان با مقامات عراقی داریم و اخیرا شاهد سفر رئیس جمهور و وزیردفاع عراق به تهران و سفر آقای جابری انصاری به آن کشور بودیم. که اینها همه نشان از سطح تعامل بالا میان دو کشور دارد.

روابط ایران و عراق به دیگر کشورها ارتباطی ندارد

وی با بیان اینکه ایران و عراق در حوزه های مختلفی می توانند با یکدیگری همکاری داشته باشند، افزود: مسائل منطقه ای، مبارزه با تروریسم و ثبات در منطقه از جمله مسائلی است که معمولا میان این دو کشور مورد رایزنی قرار می گیرد. روابط ما با عراق و اینکه در چه سطحی و چگونه باشد به دیگر کشورها ارتباطی ندارد و طرفین همواره توسعه روابط در زمینه های مختلف را خواهان هستند.

مذاکره برای حج از سوی سازمان حج و زیارت صورت گرفته است

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره روابط میان ایران و عربستان ادامه داد: سیاست همیشگی و کلی ایران در راستای کاهش تنش و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه بوده و ما تلاش می کنیم با سعه صدر بیشتر نسبت با همسایگان خود با آنها در تعامل باشیم. ما با عربستان سعودی روابط سیاسی نداریم و صرفا از طریق برخی کانال های دیگر می توانیم پیام های خود را به یکدیگر منتقل کنیم و تنها درخصوص مسئله حج، سازمان حج و زیارت با طرف سعودی خود صحبت ها و مذاکراتی را داشته باشد.

عدم صدور روادید برای ۱۰ دیپلمات ایرانی از سوی عربستان

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که بحث عدم صدور روادید برای ۱۰ دیپلمات ایرانی از سوی عربستان سعودی به کجا رسیده است، اظهار کرد: هنوز ویزایی برای آن ۱۰ نفری که براساس توافق سازمان حج با طرف سعودی قرار بود در ابتدای ماه شوال و پیش از ورود حجاج به عربستان در آن کشور مستقر شوند صادر نشده اند و من هنوز نمی توانم گمانه زنی خاصی را در این خصوص داشته باشم اما آنچه مشخص است این مسئله بر ابهامات ما نسبت به طرف سعودی می افزاید.

قاسمی با بیان اینکه علاوه بر صدور ویزا طرف سعودی باید مشخص کند که چگونه و تحت چه شرایطی گروه کنسولی ما می تواند به وظایف خودش بپردازد، گفت: این پیگیری ها ادامه دارد و ما منتظریم مسئله صدور ویزا برای آنها و همچنان مکانیزم های مربوط به شرح وظایف آن ۱۰ دیپلمات ایرانی از سوی سعودی ها مشخص شود.

وی در پاسخ به این سوال که موضع ایران در قبال بحث همه پرسی استقلال کردستان عراق چیست، بیان داشت: مسئله استقلال کردستان عراق آرزویی است که تا بخواهد تعبیر شود زمان زیادی می برد و موضع ما همانطور که در گذشته هم گفتیم حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی آن کشور است و هر بحثی که در تضاد با این مسئله باشد قطعا به ضرر صلح، ثبات و امنیت منطقه است. چراکه می تواند منجر ورود بازیگران خارجی به منطقه و افزایش تنش ها و نارآرامی در این منطقه شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که اقدام ایران در قبال افزایش تحریم های احتمالی امریکا که در کنگره مطرح شده است، اظهار کرد: ما پس از مشخص شدن نتیجه اقدام کنگره موضع خود را اعلام خواهیم کرد، ولی در کلیت کار باید این را بگوییم که ما با هر گونه تحریمی توسط هر کشور و نسبت به هرکشوری که اعمال شود مخالفیم و فکر می کنیم  که تحریم ابزاری ناعادلانه است که کارآمدی هم ندارد.

  اقدامات آمریکا احترام به دموکراسی پوشالی است

قاسمی با بیان اینکه ایران در بسیاری از حوزه ها در دوران تحریم ها توانست با اتکا به نیروهای داخلی خود پیشرفت های خوبی را داشته باشد، افزود: سیاست تحریم ها نتیجه ای جز افزایش تنش و درگیری نخواهد داشت و بیانگر خصومت نسبت به ملتی است که به تازگی انتخابات خودش را پشت سر گذاشته است. این نشان می دهد که برخی شعارها و ادعاهای امریکا نسبت به احترام به دموکراسی پوشالی است.

آمریکا از بهره مند شدن ایران از مزایا برجام ممانعت به عمل آورد

سخنگوی وزارت خارجه پیرامون تحریم های جدید امریکا به بهانه برنامه موشکی ایران و مسئله نقش سپاه در منطقه تاکید کرد: رفتارهای امریکا غیرقابل پیش بینی نیست زیرا آنها نگاه خصمانه خود را نسبت به ایران را حفظ کردند و در آینده هم از هر نوع اقدام و سیاست تخاصمی نسبت به ایران فروگذار نخواهند کرد. امریکایی ها امروز بر سر یک دوراهی قرار دارند که از یک طرف باید نسبت به تعهدات خود در قالب برجام پایبند باشند و این علی رغم مواضعی است که ترامپ در دوران انتخابات نسبت به برجام اتخاذ کرده است و از طرف دیگر آنها می خواهند با هر گونه اقدامی نسبت به بهره مند شدن ایران از مزایا برجام ممانعت به عمل آورند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: امریکایی ها سعی می کنند فضای مسموم سیاسی علیه ایران به وجود آورند تا برخی شرکت های اروپایی و غیراروپایی را تحت فشار و یا در دوراهی مشارکت و همکاری با ایران نگه دارند. اقدامات امریکا جز پشیمانی برای آنها نخواهد داشت چراکه ایران نشان داده کشوری مستقل است و می تواند بدون نیاز به کمک کشورهای خارجی مسیر خود را ادامه دهد و اتفاقا آنها هم از این مسئله نگرانند.

قاسمی اظهار داشت: بنابراین این بحث برنامه موشکی ایران و سپاه که اخیرا امریکایی ها مطرح می کنند، یک اشتباه استراتژیکی است که مرتکب می شوند چرا که این مسئله به هیچ وجه به نفع آنها نخواهد بود.

دیوار بی اعتماد به آمریکا بلندتر شد

سخنگوی وزارت خارجه پیرامون احتمال همکاری میان ایران و آمریکا در زمینه های مختلف گفت: از دوران مذاکرات برجام این مسئله وجود داشت، چراکه ما مذاکرات هسته ای را به عنوان محکی در نظر داشتیم که ببینیم آیا امکان گفتگوی دیگری با آمریکا که همواره دیوار بلند بی اعتمادی میان ما و آنها بوده است، وجود دارد یا خیر. که با کارشکنی های امریکایی ها در  مسئله برجام آنها به بلندتر کردن دیوار بی اعتمادی کمک کردند.

قاسمی پیرامون سفر اخیر وزیر امور خارجه عمان به ایران گفت: روابط ما با عمان یکی از رابطه های نمونه در دهه های گذشته در میان کشورهای منطقه است و آمد و شدهای بسیاری میان مقامات دو کشور صورت می گیرد و ما در خصوص مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی با طرف عمانی رایزنی های مداومی را داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: پیام سفر اخیر وزیر امور خارجه عمان به ایران می تواند شامل خیلی مسائل همچون پیام دوستی و افزایش همکاری های همه جانبه میان دو کشور باشد و این یک امر طبیعی است. عمان کشوری مستقل است و مسئولان آن کشور خود سیاست هایشان را تعیین می کنند و می توانند با هر مقام خارجی از جمله مقامات کشور آمریکا ارتباطات خود را داشته باشند.

وی پیرامون برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان و دعوت از هیات خارجی اظهار کرد: در واقع مسئولیت اصلی این برنامه به عهده ستاد برگزاری مراسم تحلیف است، اما ستاد تشکیل شده در وزارت خارجه با حضور مقامات از دفتر ریاست جمهوری و برخی نمایندگان مجلس نیز کار خود را به خوبی انجام می دهد و فعلا می توانم بگویم که هیات های خارجی سطح بالایی را از مقامات کشورهای مختلف به خصوص کشورهای منطقه را در این مراسم خواهیم داشت و در مراحل نهایی ترتیبات سفر آنها قرار داریم و امیدواریم با مراسم پرشکوهی رو به رو باشیم.

قاسمی درباره سفر اخیر نماینده ویژه دولت چین در امور سوریه به تهران بیان کرد: این سفر بنا به درخواست طرف چینی انجام شد و محور اصلی مذاکرات هم مساله سوریه بود و فکر می کنم این اولین تماس ما با آنها در خصوص بحران سوریه بود که این هم خود چینی ها پیشقدم شدند و در دیدارهای آن مقام چینی با طرف های ایرانی مطالب بسیار مهم و قابل توجهی در این خصوص مطرح شد و فکر می کنم می توان از ورود چین به این مساله و فعال تر شدن آن کشور در خصوص سوریه استقبال به عمل آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص توقیف اموال ایران در برخی دادگاه های آمریکا و کادانا اظهار کرد: در ابتدا بگویم آنچه که آنها در خصوص بنیاد علوی مطرح می کنند، باید به این نحو به آن نگاه کرد؛ آن بنیاد غیرانتفاعی است و ارتباطی با دولت ایران ندارد. در خصوص حکم کانادا هم ما از طریق سیستم قضایی خود پیگیر هستیم و بن بستی در این مساله نداریم و این فرآیند ادامه دارد. در گذشته هم در برخی نقاط جهان ما مشکلاتی از این دست داشتیم که آنها را از طریق سیستم قضایی پیگیری کردیم.

وی درباره مساله تابعیت کسانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده اند، اظهار کرد: این موضوع همچنان در دست بررسی است؛ همانطور که می دانید یکسری قوانین ما متعلق به گذشته است و این مساله موضوعی است که مدت هاست روی آن کار می شود و از اهمیت بالایی هم برخوردار است و در اگر در داخل کشور به یک اجماعی در این خصوص برسیم و تصمیمی اتخاذ کنیم شاید بتوان این نقیصه را به نحوی جبران کنیم.

قاسمی همچنین پیرامون روابط ایران و افغانستان با توجه به برخی سدسازی های اخیر آن کشور گفت: روابط ایران و افغانستان طولانی است و طی سال های اخیر با توجه به برخی سدسازی های صورت گرفته از سوی افغانستان مباحثی در خصوص مساله آب میان کشور مطرح می شود که با کمی تاخیر از جانب طرف افغانستانی این مساله در سفر آخر آقای ظریف با رئیس جمهور آن کشور مورد مذاکره قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در وزارت امور خارجه به تازگی با توجه به اهمیت مساله آب بخشی ایجاد شده است تحت عنوان دیپلماسی آب که به صورت تخصصی و با مشارکت دستگاه های ذیربط در این خصوص مساله آب را پیگیری می کند.

وی موضع ایران را پیرامون فشارهای اخیر رژیم صهیونیستی بر مردم مظلوم فلسطین اینگونه بیان کرد: مواضع ما در خصوص رژیم صهیونیستی اشغالگری آن رژیم و تضییع حقوق فلسطینیان روشن است و بارها اعلام کره ایم و بنا به اهمیت موضوع وزارت خارجه دو بیانیه را داشته و ما تا آنجایی که بتوانیم در رایزنی ها و تماس های دیپلماتیک خود با کشورهای مختلف این مساله را با آنها هم مطرح می کنیم، اما متاسفانه بنا به ویژگی هایی که برخی حاکمان کشورهای اسلامی دارند این رژیم در وحشی گری نسبت به مردم مظلوم فلسطین جری تر شده است.

قاسمی درباره فرایند گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران خاطرنشان کرد: در حوزه مسائل دیپلماتیک و سیاست خارجه برخی مسائل راحت است و برخی مسائل دشوار؛ البته همواره تخریب از ساختن راحت تر است و زودتر به نتیجه می رسد. گشایش این دفتر هم در حال بررسی است و هر زمان این مساله به سرانجام برسد که البته فرآیندی طولانی خواهد بود نتیجه اعلام خواهد شد.

هیات نظارت بر اجرای برجام در خصوص نقض برجام تصمیم گیری می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه چرا  ایران علیرغم تاکید مقامات کشور در خصوص نقض عهد برجام توسط آمریکا از طریق مکانیزم پیش بینی شده شکایتی علیه دولت آمریکا مطرح نکرده است، اظهار داشت: ما مساله برجام را با جدیت و حساسیت بسیار رصد و رفتار کلیه اعضای مشارکت کننده در گروه ۱+۵ را بررسی می کنیم و در این خصوص حساسیت بالایی داریم.

وی گفت: ما در کمیسیون مشترک برجام که اخیرا در وین برگزار شد به طور مفصل و دقیق موارد بدعهدی ها و نقض عهدهای آمریکا را مطرح کردیم و مواضع اعضای حاضر در کمیسیون را که همان پایبندی آنها به تعهداتشان در قبال برجام باشد، شنیدیم و همگی آنها بر این مساله اذعان داشتند که در ادامه مسیر اجرای برجام همچنان پایبند به آن تفاهم خواهند بود.

قاسمی با بیان اینکه نقض برجام موضوع خاص و پیچیده ای است که شورای عالی نظارت بر اجرای برجام پس از دریافت گزارش کارشناسی وزارت امور خارجه در این خصوص تصمیم گیری می کند، بیان کرد: همانگونه که گفتم ما در کمیسیون مشترک نسبت به رفتارهای کارشکنانه آمریکا اعتراض خود را به صراحت بیان کردیم و این وضعیت را همچنان ادامه خواهیم داد و امیدوار هستیم همانگونه که ایران متعهد به تعهداتش بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر اعضای ۱+۵ نیز آن را تایید کردند، تمام اعضا مشارکت کننده به تعهدات خود پایبند باشند.

http://www.mehrnews.com/

/

/

/

/

/

/

بهترین پنل اس ام اس بهترین نوع پنل اس ام اس برترین پنل اس ام اس ویژگی بهترین پنل اس ام اس دکمه فراخوان دکمه فراخوان بنر button call to action دکمه فراخوان چیست انواع تبلیغات انواع تبلیغات در ایران انواع روش های تبلیغات روش های تبلیغات اینرتنتی سامانه پیامک ارسال پیامک  سامانه ارسال پیامک پنل اس ام اس  تبلیغات بنری رایگان تبلیغات رایگان در سایت های پربازدید  روش تبلیغات بنری رایگان  کارت ویزیت لایه باز بیمه پاسارگاد  کارت ویزیت بیمه پاسارگاد دانلود طرح لایه باز بیمه پاسارگاد  نقشه ایران دانلود نقشه ایران طرح لایه باز نقشه ایران طرح لایه باز نقشه ایران به تفکیک استانی نقشه ایران psd

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.