زمان ثبت : یکشنبه 6 خرداد 1397 در ساعت 21:03 ~ چاپ مطلب
نویسنده : maryam
عنوان :

انتقال یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز

دندانپزشکی - کراپ‌شده


شیراز- یونیت سیار دندانپزشکی با هدف ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان به مناطق حاشیه شهر شیراز ارسال شد.


به گزارش خبرگزاری مهر، اغلب افراد در طول زندگی خود، کم و بیش، با مشکلاتی چون دندان درد، پوسیدگی‌های دندانی، آبسه‌های دهان و دندان و بیماری‌های لثه مواجه می‌شوند که زندگی افراد را تحت تأثیر قرار داده و در موارد شدید، روال عادی زندگی فرد را مختل می‌کند.

  

دبیر شورای‌عالی دندانپزشکی و کارشناس مسوول دفتر دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: کودکان سنین 6 تا 14 سال در صدر اولویت برنامه های بهداشت دهان و دندان در کشور ما قرار دارند؛ چرا که در این دوره سنی، پوسیدگیهای دندانی شیوع زیادی دارد و دندان‌های دایمی کودکان در حال تکامل است.


فارس پیشتاز کشور در ارتقای سلامت دهان و دندان کودکان


دکتر شاهرخ قیصری با اشاره به آمارهای کشوری در این زمینه، افزود: به طور متوسط هر کودک 12 ساله ایرانی دارای دو دندان دایمی پوسیده در دهان خود است که این میزان در استان فارس، کمتر از میانگین کشوری است.


او در ادامه با معرفی بخشی از تلاش های وزارت بهداشت در راستای ارتقای سلامت دهان و دندان، به ویژه برای کودکان 6 تا 14 ساله، به طرح دانش‌آموزی «پایه ششم عاری از پوسیدگی» در طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: هدف این است که هر دانش‌آموز با پایان دوره‌ ابتدایی، هیچ دندان پوسیده‌ای در دهان نداشته باشد، تمام دندان‌های پوسیده در دهان او ترمیم شده باشد و با دندان‌های سالم وارد مقطع بعدی شود.


دبیر شورای‌عالی دندانپزشکی و کارشناس مسوول دفتر دهان و دندان دانشگاه، ادامه داد: بسیاری از حاشیه‌نشینان به دلیل مشکلات فراوان، امکان رسیدگی به مشکلات دهان و دندان کودکان خود را ندارند، به همین دلیل، دفتر دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانش‌آموزان حاشیه‌نشین را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌ است.


همکاری مشترک واحدهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ارائه خدمات سلامت دهان و دندان


او افزود: با همکاری مشترک دفتر دهان و دندان معاونت بهداشتی، معاونت اجتماعی دانشگاه و کانون خیریه دانشجویی دستان مهر علی (ع)، کلینیک سیار دندانپزشکی با هدف رفع پوسیدگی‌های دندانی دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی، به مدارس مناطق محروم حاشیه شهر شیراز اعزام شد.


دکتر قیصری استقرار کلینیک سیار و انجام معاینه و درمان در مدرسه را موجب شناسایی پوسیدگی‌های دندان‌های کودکان دانست و گفت: در پی این اقدام، پیش از نیاز دندان به درمان‌های پیچیده، امکان ترمیم وجود دارد؛ به این ترتیب هزینه های مربوط به سلامت دندان‌های کودکان تا حدودی از دوش خانواده های ساکن در حاشیه شهر برداشته می شود.


کارشناس مسئول دفتر دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یادآور شد: در این طرح حمایتی، تاکنون یونیت های سیار دندانپزشکی برای ارائه خدمات رایگان دهان و دندان به دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی مدارس ابتدایی منطقه شهرک بهار و منطقه کوشک میدان، اعزام شده است.


کد خبر 4307662

mehrnews.com/news/4307662

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.